Czujnik czadu i dymu SCB10-INT, wysokiej klasy detektor firmy FireAngel.

Często przypominamy i informujemy o bezpośrednich zagrożeniach związanych z różnymi zjawiskami pożarowymi. Statystyki po kolejnych okresach grzewczych mówią, że cichy zabójca, jakim jest tlenek węgla (czad), wciąż jest wielkim zagrożeniem. Angielska firma Sprue, właściciel marki FireAngel wprowadza do sprzedaży zupełnie nowy czujnik czadu i dymu, model SCB10-INT. Jest więc okazja, aby przypomnieć ten temat i napisać kilka słów przed kolejnym sezonem, który w naszych warunkach klimatycznych zbliża się nieuchronnie.

Firma FireAngel to jeden z największych na świecie producentów urządzeń detekcyjnych z branży pożarowej. Znane są na naszym rynku czujniki zarówno tlenku węgla, jak i dymu. Nowością tego rozwiązania jest połączenie dwóch niezależnych detektorów w jednej estetycznej i kompaktowej obudowie.

Czad, informacje ogólne

Jak niebezpieczny i jak zdradliwy jest tlenek węgla wiedzą już chyba wszyscy. Media szczególnie w czasie jesieni i zimy informują o przypadkach zatruć i ich tragicznych skutkach. Warto sięgnąć do statystyk, aby mieć świadomość skali tego zjawiska. Informacje podajemy na podstawie Państwowej Straży Pożarnej i kampanii NIE dla czadu.

Często wydaja nam się, że zagrożenie związane z tlenkiem węgla dotyczy wyłącznie archaicznych źródeł ogrzewania czy starych i nieszczelnych instalacji kominowych. Jest to po części prawda, niestety jednak czad może pojawić się w wielu miejscach i spowodować niebezpieczeństwo tam, gdzie nikt tego się nie spodziewa.

Poniższa grafika pokazuje gdzie i jak wiele miejsc narażonych jest na jego występowanie.

Typowe źródła tlenku węgla (czadu) - schemat

W niektórych przypadkach miejsca te pokrywają się możliwością wystąpienia innych zagrożeń w tym ognia i dymu. W związku z tym firma FireAngel zaprojektowała czujnik łączący w sobie dwa detektory, reagujący niezależnie na dym i tlenek węgla. Za detekcję dymu odpowiedzialny jest sensor optyczny, natomiast czad wykrywany jest przez sensor elektrochemiczny. Takie połączenie zapewnia zdecydowanie większe spektrum ochrony naszego domu, bez potrzeby montowania w pomieszczeniach dwóch niezależnych czujników. Podnosi to także estetykę i co najważniejsze zdecydowanie obniża koszty całego przedsięwzięcia.

Czujnik SCB10-INT FireAngel

Zaletą czujnika SCB10-INT jest łatwość montażu i bezproblemowa instalacja. Czujnik zasilany przy pomocy zintegrowanej baterii litowej, która nie wymaga ładowania / wymiany przez 10 lat. Detektor SCB10 ma wbudowany automatyczny system kontroli stanu baterii, informuje o jej wyczerpaniu, a także o zbliżającym się zużyciu sensora.

Podobnie jak inne produkty firmy FireAngel czujnik SCB10-INT posiada wszelkie niezbędne certyfikaty wymagane na rynku Unii Europejskiej, a o jego jakości świadczyć może aż 5-letnia gwarancja producenta.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *