Zasady montażu czujki dymu

Czujki dymu przeznaczone są do wykrywania wczesnego stadium pożaru. Sygnalizują alarm akustycznie i optycznie, gdy stężenie dymu przekroczy określony próg. Należy zwrócić uwagę, że warunkiem skutecznego alarmowania czujki jest możliwość usłyszenia jej sygnalizacji przez domowników.

Zasada działania czujki dymu

Czujki działają na zasadzie optycznej detekcji dymu widzialnego w specjalnej komorze pomiarowej. Wewnątrz komory znajduje się nadajnik promieniowania podczerwonego np. dioda elektroluminescencyjna oraz odbiornik – fotodioda. Wnikające do komory podczas pożaru cząsteczki dymu rozpraszają promieniowanie, kierując je na odbiornik. Po przekroczeniu określonej wartości progowej układ elektroniczny czujki uruchamia alarm.

Niektóre modele posiadają dodatkowo czujnik termiczny, który wykrywa zbyt szybki wzrost temperatury.

Wybór miejsca montażu czujnika dymu

Autonomiczne czujki dymu przewidziane są do pracy w pomieszczeniach zamkniętych w warunkach domowych. Czujnik powinien zostać zamontowany w miejscu prowadzącym do wyjścia z budynku lub mieszkania (np. w holu czy przedpokoju). Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tego typu czujniki stosować we wszystkich pomieszczeniach zagrożonych pożarem.

Plan domu, typowe rozmieszczenie czujek dymu

Zalecanym miejscem montażu czujnika dymu jest sufit, najlepiej na środku pomieszczenia. Odległość od ściany lub innych obiektów mogących utrudnić swobodny przepływ powietrza nie powinna być mniejsza niż 50 centymetrów.

Czujnik dymu, odległość od ściany

Uwaga. Nie należy instalować czujki dymu w miejscu, gdzie występuje duża koncentracja kurzu i pyłu oraz w miejscach powstania i skraplania pary wodnej. Najlepiej w możliwie dużej odległości od grzejników, kuchenek, wentylatorów oraz wylotów klimatyzacji.

Autonomiczne czujniki dymu zasilane są za pomocą baterii. Większość modeli kontroluje stan baterii, sygnalizując konieczność jej wymiany. Posiadają przycisk do testowania urządzenia.

Przykładowe urządzenia godne polecenia:

  • ADR-20N firmy Polon Alfa
  • MSD-350 firmy SATEL
  • SB5-INT firmy FireAngel

Oprócz czujki dymu warto również zaopatrzyć się w czujnik tlenku węgla (tzw. czadu), np. SCB10-INT FireAngel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *