Automatyka domowa, inteligentny dom

Sterowanie urządzeniami automatyki domowej

Ciągły rozwój technologii, a przede wszystkim potrzeba integracji otaczających nas urządzeń i systemów, zainspirowała producentów do rozwoju systemów alarmowych, które przejmują cechy instalacji automatyki budynkowej czy inteligentnego domu. Dziś za pomocą centrali alarmowej, podłączonych do niej modułów i nadajników GSM / GPRS możemy w dowolny sposób i z dowolnego miejsca sterować urządzeniami znajdującymi się w naszym domu czy firmie. Automatyka domowa to przede wszystkim komfort, który w połączeniu z systemem alarmowym zapewnia nieograniczone możliwości korzystania i kreowania technologii znajdujących się wokół nas.

System alarmowy w głównej mierze musi dbać o bezpieczeństwo, zapewniać skuteczną i niezawodną ochronę. W związku z ciągłym rozwojem technologii pojawiły się jednak możliwości wykorzystania centrali alarmowej, czyli płyty elektronicznej także do innych celów takich jak sterowanie automatyką domową. Podzespoły używane do budowy centrali, np. procesory stały się na tyle wydajne, że pozwoliły producentom właściwie na nieograniczoną inwencję w tym zakresie.

Inteligentny dom, integracja

Systemy budynkowe, zwane także inteligentnym domem to tematyka jednak dość nowa. Nie należy spodziewać się, że wszystkie rozwiązania z tych dwóch dziedzin mogą zastępować się wzajemnie. Należy pamiętać, że większość producentów urządzeń inteligentnego budynku oferuje możliwość budowy systemu alarmowego na bazie własnych systemów. Mamy zatem do wyboru dwie opcje, system alarmowy z funkcją automatyki domowej oraz system inteligentnego domu z funkcjami systemu alarmowego.

Producenci urządzeń automatyki traktują system alarmowy jako dodatek, kolejną opcję własnego  systemu. Filozofia „wszystko w jednym”, naszym zdaniem nie do końca pasuje do budowy systemu alarmowego, którego niezaprzeczalnie podstawową cechą musi być niezawodność! Kolejny aspekt, który może przemawiać za wyborem systemu alarmowego z funkcją automatyki jest cena, porównując dostępne oferty różnych producentów można przekonać się, że ta opcja zawsze jest tańsza. Na końcu jednak musimy zastanowić się czy system alarmowy spełni wszystkie nasze potrzeby w zakresie sterowania oraz czy system automatyki ze względu na ilość opcji i cenę całego systemu jest nam niezbędny w takiej formie.

Oczywiste jest, że systemy inteligentnego domu są bardziej elastyczne i oferują zdecydowanie więcej możliwości. Fakt ten może przemawiać za ich wyborem. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, która z powyższych opcji jest szyta na naszą miarę i wydając na nią określoną, dość wysoką sumę spełni wszystkie nasze oczekiwania i zapewni nam należyte bezpieczeństwo.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które z tych rozwiązań jest lepsze i oczywiste do wyboru. W tym miejscu skupiamy się na systemach zabezpieczeń, zatem z tego punktu widzenia rozpatrujemy te dwa zagadnienia.

System alarmowy z funkcjami automatyki domowej

System alarmowy może sterować wieloma funkcjami automatyki domowej. W zasadzie każde urządzenie podłączone do sieci energetycznej w budynku może być obsługiwane z poziomu klawiatury, pilota radiowego lub telefonu komórkowego (smartfona). Najważniejszym elementem takiego systemu jest odpowiednie okablowanie, które umożliwi połączenie wszystkich podzespołów, tak aby skutecznie i bezproblemowo nimi zarządzać. Kolejny etap to oprogramowanie systemu, dopasowanie do potrzeb, specyficznych bądź typowych wymogów. Możliwość sterowania przekaźnikami daje nam szanse włączenia lub wyłączenia praktycznie wszystkiego co zasilane jest z sieci 230V – oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, bramy wjazdowe i garażowe, podlewanie ogrodu, zraszacze, pompy wodne, urządzeń wentylacji i klimatyzacji, ogrzewania, pieców itd. Możliwości w tym zakresie wydają się właściwie nieograniczone i zależą od umiejętności instalatora oraz inwencji inwestora.

Bardzo istotnym elementem poprawiającym jakość i wygodę tych rozwiązań jest możliwość sterowania wszystkimi elementami za pomocą telefonu komórkowego. Bezprzewodowa łączność wykorzystująca transmisję GSM lub GPRS znacznie podnosi komfort obsługi, zapewnia stały nadzór nad automatyką oraz zdalny wgląd w aktualny stan poszczególnych urządzeń.

Tagi: Inteligentny dom, automatyka domu, centrala KNX, sterowanie alarmem, moduł sterujący