Nowoczesny system domofonowy na przykładzie produktów firmy CYFRAL

Elektroniczne systemy zabezpieczeń to nie tylko system alarmowy czy monitoring CCTV, ale również profesjonalny system domofonowy, który może być ich doskonałym uzupełnieniem. Główna funkcja domofonu, jaką jest otwieranie drzwi wejściowych poprzez uruchomienie elektrozaczepu, ewoluowała i obecnie może być realizowana na różne sposoby. Producenci systemów domofonowych oferują obecnie panele zewnętrzne – tzw. centrale o rozbudowanej funkcjonalności z możliwością rozbudowy o dodatkowe moduły adekwatne do potrzeb i oczekiwań klienta.

Domofon Cyfral

Jednym z producentów oferującym podobne rozwiązania jest firma CYFRAL –  obecna na rynku Polski od 1984 roku. Doświadczenie w branży, znajomość rynku systemów zabezpieczeń oraz chęć sprostania wciąż rosnącym wymogom klientów miała wpływ na obecną linię produkcyjną i funkcjonalność produktów. Panele cyfrowe tej marki są dopełnieniem rozbudowanego monitoringu i zamontowanego systemu alarmowego.

Poniżej wymieniamy funkcje, które o tym decydują:

  • KLAWIATURA Z FUNKCJĄ ZAMKA SZYFROWEGO – panele domofonowe marki CYFRAL zostały wyposażone w podświetlaną, wandalo-odporną klawiaturę mechaniczną, która pełni funkcję zamka szyfrowego. Elektrozaczep zostaje uruchomiony poprzez wybranie przypisanego, czterocyfrowego kodu. Jeden lokator może mieć przypisane 4 takie kody. Pojemność systemu jest olbrzymia, wszystkich kodów można przypisać ponad 1000. W przypadku takiej potrzeby istnieje także możliwość przypisanie jednego czterocyfrowego kodu dla wszystkich.
  • CZYTNIK RFID – panele domofonowe marki CYFRAL zostały wyposażone w zintegrowany czytnik breloków i kart zbliżeniowych RFID unique 125kHz. Elektrozaczep zostaje uruchomiony poprzez zbliżenie breloka do oznaczonego na panelu miejsca.  Firma CYFRAL daje do dyspozycji możliwość zaprogramowania aż 2048 kluczy abonentów i 1024 kluczy nieewidencjonowanych.  
  • MODUŁ KAMERY – Seria cyfrowych paneli domofonowych CYFRAL PC4000,  została wyposażona w szerokokątną kamerę z regulacją kąta w zakresie +/- 20 stopni H/V. Panel pracuje w trybie dzień i noc.  Pozwala nam na podgląd obrazu przy furtce, drzwiach wejściowych.
  • MODUŁ DV1 – Cyfrowy rozdzielacz i wzmacniacz sygnału audio/video. Zapewnia niezbędną komunikację pomiędzy monitorami a panelami rozmównymi. Umożliwia podłączenie do systemu dwóch dodatkowych kamer, dzięki czemu na zamontowanych w domu videomonitorach możemy oglądać obraz z odległych miejsc posesji, gdzie nie ma zamontowanego panelu zewnętrznego z kamerą.

Omówione powyżej funkcjonalności pozwalają mocno umiejscowić systemy domofonowe CYFRAL w branży zabezpieczeń. Dzięki tym właśnie funkcjom panele domofonowe znajdują coraz szersze zastosowanie:

  • Budownictwo wielorodzinne i jednorodzinne – lokatorzy uzyskują łatwy, prosty dostęp do posesji bez konieczności używania zwykłego klucza. Indywidualne kody wejściowe zapobiegają dostępności osobom postronnym. Dzięki temu w dużym stopniu ograniczamy kradzieże, ewentualne akty wandalizmu czy zaśmiecenie, zanieczyszczanie powierzchni wspólnej. Kody dedykowane są także dla pracowników gospodarczych administracji nieruchomości, spółdzielni mieszkaniowych, a także pracowników Poczty Polskiej, dzięki czemu lokatorzy nie są niepokojeni i odrywani od codziennych czynności. W przypadku posesji jednorodzinnej możemy obserwować całe otoczenie naszego domu.
  • Przedszkola, szkoły i inne budynki użyteczności publicznej – o tym jak ważne jest bezpieczeństwo naszych podopiecznych, dzieci i  ludzi starszych wymagających opieki nawet nie trzeba mówić. I w tym przypadku domofon jest wręcz niezbędny, aby zapobiec dostępowi osób niepożądanych, uniknąć niebezpieczeństw związanych z nieplanowanym wyjściem i oddaleniem się dziecka z terenu posesji przedszkola czy szkoły. 
  • Przedsiębiorstwa, zakłady produkcyjne – panel wyposażony w klawiaturę z funkcją zamka szyfrowego sprawdza się tutaj doskonale. Zapewni pełną ochronę posiadanych zasobów zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Jest podstawą bezpieczeństwa szczególnie w miejscach, gdzie firma zatrudnia duże zasoby ludzkie. Kontrola dostępu znajduje zastosowanie nie tylko wśród wielkich korporacji, których pracownicy pracują w biurowcach, ale także wśród małych podmiotów gospodarczych zatrudniających po kilka, kilkanaście osób. Często systemy te stosuje się do zabezpieczenia pojedynczych pomieszczeń, takich jak magazyny, archiwa dokumentowe itp.

Decydując o wyborze firmy wykonawczej oraz rodzaju monitoringu, zakresie jego funkcjonalności należy pamiętać także o systemie domofonowym, który jest nierozłącznym elementem elektronicznych systemów zabezpieczeń.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *