Konserwacja — system alarmowy

System alarmowy — podobnie jak np. nasz samochodów — wymaga corocznego przeglądu technicznego. Większość użytkowników szczególnie małych, domowych systemów nie zdaje sobie sprawy, jak istotne znaczenie ma konserwacja systemu.

Do przeprowadzenia przeglądu polecamy skorzystać z profesjonalnej firmy. Instalator, mając doświadczenie w tego typu usługach, szybko i sprawnie wykryje oraz ewentualnie usunie wszystkie usterki.

Poprawnie wykonany przegląd powinien składać się z kilku operacji, wśród których najbardziej istotne wypisałem poniżej.

1. Czujki ruchu, czujki magnetyczne

Oprócz sprawdzenia, czy dany czujnik w ogóle poprawnie reaguje (np. na ruch)m dobrą praktyką jest zajrzenie do jego wnętrza. Często zdarza się, że przez otwory montażowe w środku zagnieździły się owady. Oprócz wyczyszczenia wnętrza czujki dobrze jest również zwrócić uwagę na soczewkę (sprawdzić, czy nie została przez przypadek np. zamalowana podczas remontu).

W przypadku czujek bezprzewodowych należy sprawdzić stan baterii.

2. Zasilanie

Podczas konserwacji systemu należy sprawdzić układ ładowania akumulatora oraz kondycję samego akumulatora. Z mojego doświadczenia wynika, że akumulatory firmy Europower należy wymieć po około 5 latach pracy. Popularniejszy ze względu na cenę akumulator Alarmtec może nadawać się do wymiany już nawet po dwóch latach.

3. Moduł GSM, komunikator

Niezależnie od sposobu łączności (GSM, linia analogowa) należy sprawdzić, czy komunikator jest w stanie w ogóle nawiązać połączenie. Dobrą praktyką jest również sprawdzenie i ewentualne zweryfikowania zaprogramowanych numerów telefonu. Często zdarza się, że w urządzeniu są wprowadzone nieaktualne od dłuższego czasu numery.

4. Sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne

Podczas konserwacji systemu alarmowego nie można zapomnieć o sygnalizatorach. Oprócz sprawdzenia poprawności działania sygnalizacji optycznej i akustycznej dobrą praktyką jest również zwrócenie uwagi na układ sabotażowy — szczególnie gdy nasze urządzenie jest zawieszone na niezbyt dużej wysokości.

Konserwacje systemu alarmowego warto wykonać przed dłuższym wyjazdem (np. w wakacje, ferie zimowe).

Jeżeli według Ciebie zapomniałem o jakimś istotnym szczególe, bardzo proszę o zwrócenie uwagi w komentarzu do artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *