INTEGRA Plus – pełna zgodność z wymaganiami Stopnia 3 (Grade 3)

SATEL dzięki nowej serii central INTEGRA PLUS stara się podbić najbardziej wymagającą część rynku, czyli obiektów gdzie nieodzowne jest  zabezpieczenie w najwyższej międzynarodowej klasie Grade 3. Nieustanny rozwój jest nieodłącznym elementem polityki produktowej firmy SATEL. Na ten rozwój wpływają przede wszystkim oczekiwania i potrzeby Klientów, jak też nowe technologie mające zastosowanie w branży alarmowej. Jednak równie istotnym powodem rozwijania linii produktowych jest wychodzenie naprzeciw zmieniającym się normom i przepisom.

Certyfikat Grade 3

Bardzo ważnym elementem profesjonalnego rynku zabezpieczeń jest kwestia certyfikacji. Produkty oferowane przez firmę SATEL od wielu lat podlegały procesom certyfikacji zarówno krajowym, jak i zagranicznym. Potwierdzeniem spełniania rygorystycznych wymagań zawartych w normach zajmują się m.in. takie jednostki jak DNV, SBSC, Telefication, Trezortest czy Techom. Rozwój technologii zabezpieczeń ma swoje odzwierciedlenie także w rozwoju norm. Chcąc zapewnić odpowiedni poziom certyfikowanych produktów, wymagania im stawiane muszą być zaostrzane w miarę stosowania coraz bardziej wyrafinowanych rozwiązań. Centrale INTEGRA, cieszące się olbrzymim uznaniem wśród branżowych profesjonalistów, już wiele lat temu zostały certyfikowane przez niezależne laboratoria według wymagań dla urządzeń Stopnia 3 (Grade 3), a więc takich, które mogą być wykorzystywane w instalacjach „wysokiego ryzyka”: bankach, obiektach publicznych itp.

INTEGRA / INTEGRA Plus

Wprowadzenie kolejnych modyfikacji do norm serii EN50131 wymagało od firmy SATEL przeprowadzenia dość wielu zmian w konstrukcji central INTEGRA, aby w dalszym ciągu spełniały wymagania Grade 3.

Rodzina central alarmowych INTEGRA Plus SATEL

Właśnie te modyfikacje, wynikające w głównej mierze z rozwoju norm, stały się podstawą dla opracowania zupełnie nowej rodziny central – INTEGRA Plus.

Rodzina central INTEGRA Plus to jak na razie trzy urządzenia:

Jak nietrudno się domyśleć, bazują one na sprawdzonych centralach serii INTEGRA i pozwalają na rozbudowę systemu odpowiednio do 64, 128 lub 256 wejść. Udoskonalone modele to nie tylko pełna zgodność z wymaganiami Stopnia 3 (Grade 3) w najnowszych europejskich normach, to także liczne modyfikacje, dzięki którym nowe centrale będą jeszcze bardziej elastyczne w konfiguracji i przyjazne dla Instalatorów.

Porównanie central alarmowych

Tym, co przykuwa uwagę już przy pobieżnym porównaniu urządzeń serii INTEGRA Plus z klasycznymi centralami INTEGRA, to zmieniona konstrukcja obwodów zasilania centrali. Miejsce dotychczasowego, sprawdzonego i niezawodnego zasilacza o wydajności 3A zajął układ dwusekcyjny 2x2A. Takie rozwiązanie pozwoliło wyodrębnić obwód dostarczający energię do elementów instalacji „na bieżąco” i obwód odpowiedzialny za ładowanie akumulatora. W ten sposób możliwa stała się pełna, zaawansowana diagnostyka akumulatora wykorzystująca testy „obciążeniowe”, zgodnie z wymaganiami norm. Nowy system zasilania wyposażony został także w specjalny układ przeciwprzepięciowy, stanowiący skuteczne zabezpieczenie elementów instalacji w sytuacji przepięcia wynikającego z usterki pracy zasilacza.

Kolejną dużą zmianą jest modyfikacja układu wejść dozorowych. Dotychczasowe rozwiązanie zastąpione zostało dedykowanym procesorem analizującym stany wejść centrali – analogicznie do rozwiązania sprawdzonego w centrali INTEGRA 128 WRL. Korzyści z takiego podejścia jest wiele. Przede wszystkim, możliwe jest programowanie wartości rezystancji parametrycznych, ułatwiające stosowanie centrali w istniejących instalacjach ze sparametryzowanymi czujkami. Ponadto, dedykowany układ analizy umożliwia także obsługę wejść „impulsowych” – z prostych czujek udarowych (wstrząsowych) i roletowych. Dodatkową innowacją jest obsługa wejść trójparametrycznych. Obok naruszeń i sabotażu, wejścia 3EOL pozwalają przekazać informację o maskowaniu czujek z wykorzystaniem tylko jednej pary przewodów. Wynika to z wymagań normy, która dla instalacji Grade 3 wymaga stosowania czujek z wykrywaniem próby maskowania.

Sporym udogodnieniem dla instalatorów chcących programować centrale serii INTEGRA Plus jest wprowadzenie portu MINI USB na płycie głównej. W ten sposób możliwe jest wygodne programowanie tych central z użyciem programu DloadX, bez konieczności stosowania dodatkowych przejściówek w komputerach pozbawionych portu RS-232.

Programowanie centrali INTEGRA Plus

Samo programowanie nowych central nie odbiega praktycznie niczym od filozofii stosowanej w standardowych centralach INTEGRA. Możliwe jest zarówno programowanie lokalne za pomocą manipulatorów LCD oraz komputera (oprócz złącza USB, do dyspozycji nadal pozostaje tradycyjny RS-232). Wykorzystując dodatkowe moduły, centrale te mogą być szybko zdalnie programowane przez INTERNET lub z użyciem technologii GPRS. Dzięki temu użycie nowych central nie będzie wymagało od instalatorów poznawania od podstaw całkowicie innego urządzenia, co pozwoli zaoszczędzić cenny czas.

Przeznaczenie central serii INTEGRA Plus SATEL

Przeznaczeniem central INTEGRA Plus są systemy sygnalizacji włamania w obiektach najbardziej zagrożonych włamaniem, i tu wymienić należy przede wszystkim banki, instytucje finansowe, budynki firm i instytucji użyteczności publicznej. Ich zalety z pewnością docenią wszyscy ci, którzy oczekują bezkompromisowego podejścia do kwestii bezpieczeństwa. W tych zastosowaniach rodzina central INTEGRA od lat jest niekwestionowanym liderem, a nowe centrale INTEGRA Plus stanowią kolejny krok naprzód w rozwoju branży zabezpieczeń.

INTEGRA Plus Wielotorowa komunikacja
INTEGRA Plus Wielotorowa komunikacja: ethernet, GPRS, PSTN, GSM

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *