Centrala SATEL z czujką DSC – schemat połączenia

Dwa dni temu pisałem o łączeniu central marki DSC z urządzeniami SATEL. Dzisiaj, na prośbę użytkowników przedstawiam również schemat połączeń centrali alarmowej SATEL z czujkami ruchu firmy DSC.

Poniższe schematy pokazują trzy typy podłączeń, wersja podstawowa NC oraz parametryczna EOL NC z jednym rezystorem i 2EOL NC z dwoma rezystorami parametryzującymi. W dużym skrócie poniżej zasada działania tego typu połączeń.

NC, EOL NC, 2EOL/NC – Opis połączenia czujek ruchu

NC – Wejście normalnie zamknięte. Jest to typ podłączenia bez parametryzacji (bez dodatkowych rezystorów). W przypadku takiego połączenia nie ma identyfikacji stanu linii. Nie odróżnia się przerwy linii od zadziałania. Zdecydowanie lepiej wybrać jedną z poniższych opcji z liniami parametryzowanymi.

EOL NC – Wejście parametryczne, dwa osobne stany czuwania, linia otwarta – czuwanie, linia zamknięta alarm lub brak rezystora – alarm / sabotaż. Jednak centrala alarmowa nie rozróżnia typu zaistniałego zdarzenia. Wykrycie ruchu oraz sabotaż czujnika jest takim samym kryterium alarmu. Uwaga w tym przypadku sabotaż czujnika należy podłączyć do wolnego wejścia linii Zx (Np. jak na schemacie – wejście Z2) lub w przypadku central VERSA do dedykowanego styku sabotażowego TMP. W celu poprawnego połączenia typu EOL, rezystor musi znajdować się na końcu parametryzowanego przewodu (linii), czyli w czujce.

2EOL/NC – Wejście dwuparametryczne. W wersji z dwoma rezystorami, centrala alarmowa „widzi” dwa stany czujki (pomimo użycia jednej linii) i zdarzenia detekcji oraz sabotażu są traktowane niezależnie od siebie. W tym przypadku nie musimy wykorzystywać dodatkowej linii centrali do podłączenia sabotażu czujek.

Wybrany tryb połączenia / pracy należy odpowiednio zaprogramować w centrali alarmowej. Należy zastosować rezystory zgodnie z wytycznymi producenta.

Schemat połączeń:

Połączenie centrali SATEL z czujką DSC. Typ NC.
Połączenie centrali SATEL z czujką DSC. Typ EOL NC.
Połączenie centrali SATEL z czujką DSC. Typ 2EOL / NC.

11 komentarzy

    • Witam. Mam mały błąd techniczny związany z niedawną aktualizacją bloga. Myślę, że jeszcze dzisiaj uda mi się wszystko naprawić. Powodzenia przy instalowaniu systemu alarmowego.

  1. Witam.
    Proszę o informację jak podłączyć takie czujniki z centralą Perfecta, gdy na jednym kablu są szeregowo połączone 2 takie czujki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *