Porady Testy WskazówkiWiadomości

Centrala SATEL z czujką DSC. Schemat połączenia.

Dwa dni temu pisałem o łączeniu central marki DSC z urządzeniami SATEL. Dzisiaj, na prośbę użytkowników przedstawiam również schemat połączeń centrali alarmowej SATEL z czujkami ruchu firmy DSC.

Poniższe schematy pokazują trzy typy podłączeń, wersja podstawowa NC oraz parametryczna EOL NC z jednym rezystorem i 2EOL NC z dwoma rezystorami parametryzującymi. W dużym skrócie poniżej zasada działania tego typu połączeń.

NC, EOL NC, 2EOL/NC – Opis połączenia czujek ruchu.

NC – Wejście normalnie zamknięte. Jest to typ podłączenia bez parametryzacji (bez dodatkowych rezystorów). W przypadku takiego połączenia nie ma identyfikacji stanu linii. Nie odróżnia się przerwy linii od zadziałania. Zdecydowanie lepiej wybrać jedną z poniższych opcji z liniami parametryzowanymi.

EOL NC – Wejście parametryczne, dwa osobne stany czuwania, linia otwarta – czuwanie, linia zamknięta alarm lub brak rezystora – alarm / sabotaż. Jednak centrala alarmowa nie rozróżnia typu zaistniałego zdarzenia. Wykrycie ruchu oraz sabotaż czujnika jest takim samym kryterium alarmu. Uwaga w tym przypadku sabotaż czujnika należy podłączyć do wolnego wejścia linii Zx (Np. jak na schemacie – wejście Z2) lub w przypadku central VERSA do dedykowanego styku sabotażowego TMP. W celu poprawnego połączenia typu EOL, rezystor musi znajdować się na końcu parametryzowanego przewodu (linii), czyli w czujce.

2EOL/NC – Wejście dwuparametryczne. W wersji z dwoma rezystorami, centrala alarmowa „widzi” dwa stany czujki (pomimo użycia jednej linii) i zdarzenia detekcji oraz sabotażu są traktowane niezależnie od siebie. W tym przypadku nie musimy wykorzystywać dodatkowej linii centrali do podłączenia sabotażu czujek.

Wybrany tryb połączenia / pracy należy odpowiednio zaprogramować w centrali alarmowej. Należy zastosować rezystory zgodnie z wytycznymi producenta.

Schemat połączeń:

Połączenie centrali SATEL z czujką DSC. Typ NC.
Połączenie centrali SATEL z czujką DSC. Typ EOL NC.
Połączenie centrali SATEL z czujką DSC. Typ 2EOL / NC.

11 komentarzy do “Centrala SATEL z czujką DSC. Schemat połączenia.

  • W przypadku pracy systemu w trybie 2EOL/NC stosujemy rezystory o oporze: 1,1 kOhma, natomiast w trybie EOL/NC stosujemy rezystory: 2,2 kOhm.

   Odpowiedz
 • czy moglbym prosic o aktualizacje jak podlaczyc czujki dsc do satel perfecta nie mozna wczytac obrazków ?

  Odpowiedz
  • Witam. Mam mały błąd techniczny związany z niedawną aktualizacją bloga. Myślę, że jeszcze dzisiaj uda mi się wszystko naprawić. Powodzenia przy instalowaniu systemu alarmowego.

   Odpowiedz
 • Witam. Czy podłączenie czujki DSC LC-100-PI do centrali perfecta wygląda identycznie jak do integry z rysunków?

  Odpowiedz
  • Witam. Będzie mała różnica jeżeli chodzi o zasilanie czujnika. Zamiast OUT4 w centrali PERFECTA należy wykorzystać dedykowane wyjście AUX. Powodzenia

   Odpowiedz
 • Witam.
  Proszę o informację jak podłączyć takie czujniki z centralą Perfecta, gdy na jednym kablu są szeregowo połączone 2 takie czujki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *