Produkty - Opinie NowościWiadomości

Pulsar obudowa AWO zgodna z Grade 3 – AWO137, AWO221, AWO191 Nowe modele i krótki opis normy EN 50131.

Obudowy PulsarEN 50131 to europejska norma przypisująca odpowiednie „oceny” urządzeniom stosowanym w systemach alarmowych. Definicje i wytyczne techniczne umieszczają urządzenia w stopniach określanych jako GRADE w skali od 1 do 4. Informacja ta dla użytkowników (przede wszystkim profesjonalistów / instalatorów) jest o tyle istotna, że wciąż brakuje jasnych i konkretnych przepisów dotyczących stosowania ww. normy w polskich realiach. W projektach czy przetargach pojawia się coraz częściej wymóg stosowania urządzeń posiadających odpowiednią klasę GRADE, a nam pozostaje szukanie odpowiednich rozwiązań.

Polski producent firma PULSAR wprowadza do sprzedaży nowe modele obudów do central alarmowych spełniające wymogi normy w klasie GRADE 3.  Biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące profesjonalnych systemów alarmowych, oferta powinna spotkać się ze sporym zainteresowaniem rynku. Trzeba jednak pamiętać, że określenie odpowiedniej normy GRADE dotyczy wszystkich części – urządzeń, które nie mogą być niższe od wymaganych dla całego systemu. Obudowa to tylko jeden z elementów natomiast niezbędny i dotąd prawie nieosiągalny.

 Nowe obudowy zgodne z wymogami GRADE 3 w ofercie firmy PULSAR:

  • AWO-137 : Wyposażona w zasilacz 40VA i miejscem na akumulator 12V o pojemności 7Ah
  • AWO-221 :  Wyposażona w zasilacz 40VA i miejscem na akumulator 12V o pojemności 17Ah – 18Ah
  • AWO-191 : Wyposażona w zasilacz 50VA i miejscem na akumulator 12V o pojemności 17Ah – 18Ah
Pulsar obudowa AWO
AWO Obudowa Pulsar

Obudowy zgodnie z normą, posiadają dodatkowe rozwiązania techniczne i konstrukcyjne dostosowane do wymogów GRADE 3. Dodatkowe podwójne styki sabotażowe, tamper zabezpieczający przed oderwaniem ze ściany czy front skręcany na śruby. Obudowy firmy Pulsar jak wszystkie dotychczasowe modele wykonane są z metalu.

Obudowy oraz pozostałe produkty firmy Pulsar dostępne są w sieci sprzedaży na terenie całej Polski. Lista dystrybutorów produktów PULSAR

Co do samej normy definicja GRADE 3 wygląda następująco (na podstawie tłumaczenia):

  • ryzyko średnie do wysokiego
  • zakłada się intruza dobrze zaznajomionego z systemami zabezpieczeń, który może być wyposażony w odpowiednie narzędzia

Dla profesjonalistów w Polsce przyzwyczajonych do klas bezpieczeństwa definiowanych przez TECHOM (m.in. klasy C czy S) oraz ustawowe wymogi znane jako klasy SA, nowe normy GRADE będą dość zagadkowe. Przypisanie ich do konkretnego odpowiednika (wiem bo sam próbowałem) nie jest zbyt proste. GRADE 3 to w założeniu klasa wysoka i dedykowana dla urządzeń (systemów) o wysokiej pewności. Problemem dla nas może być rozróżnienie czy jeszcze chodzi o klasę C czy już o najwyższą S. Przy czym część wymagań stawianych urządzeniom zdecydowanie przewyższa parametry urządzeń oferowanych dotychczas nawet w klasie S. Pozostaje nadzieja, że wkrótce większość produktów posiadać będzie jasno sprecyzowaną przynależność do konkretnej klasy, a nam klientom pozostaje śledzenie i studiowanie kolejnych wersji i tłumaczeń normy europejskiej.

P.S.

W tym miejscu zachęcam do komentowania Waszych doświadczeń i opinii związanych z nową normą EN 50131 i klasami GRADE. Doświadczeń z projektami, wymogami i realiami czyli ofertą producentów  dotyczących tego typu zapytań.

Z wyrazami szacunku i jak zwykle wszystkie bezpiecznego

QuickSave

Jeden komentarz do “Pulsar obudowa AWO zgodna z Grade 3 – AWO137, AWO221, AWO191 Nowe modele i krótki opis normy EN 50131.

  • Trafiłem na Wasz artykuł szukając właśnie odpowiedniej (spełniającej normę Grade 3), obudowy do sytemu alarmowego. Mimo, że znam firmę Pulsar od dawna, nie widziałem że mają w ofercie tego typu produkt. Dzięki za info.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *