Pulsar obudowa AWO zgodna z Grade 3 – AWO137, AWO221, AWO191 Nowe modele i krótki opis normy EN 50131.

Obudowy PulsarEN 50131 to europejska norma przypisująca odpowiednie „oceny” urządzeniom stosowanym w systemach alarmowych. Definicje i wytyczne techniczne umieszczają urządzenia w stopniach określanych jako GRADE w skali od 1 do 4. Informacja ta dla użytkowników (przede wszystkim profesjonalistów / instalatorów) jest o tyle istotna, że wciąż brakuje jasnych i konkretnych przepisów dotyczących stosowania ww. normy w polskich realiach. W projektach czy przetargach pojawia się coraz częściej wymóg stosowania urządzeń posiadających odpowiednią klasę GRADE, a nam pozostaje szukanie odpowiednich rozwiązań.

Polski producent firma PULSAR wprowadza do sprzedaży nowe modele obudów do central alarmowych spełniające wymogi normy w klasie GRADE 3.  Biorąc pod uwagę oczekiwania dotyczące profesjonalnych systemów alarmowych, oferta powinna spotkać się ze sporym zainteresowaniem rynku. Trzeba jednak pamiętać, że określenie odpowiedniej normy GRADE dotyczy wszystkich części – urządzeń, które nie mogą być niższe od wymaganych dla całego systemu. Obudowa to tylko jeden z elementów natomiast niezbędny i dotąd prawie nieosiągalny.

 Nowe obudowy zgodne z wymogami GRADE 3 w ofercie firmy PULSAR:

  • AWO-137 : Wyposażona w zasilacz 40VA i miejscem na akumulator 12V o pojemności 7Ah
  • AWO-221 :  Wyposażona w zasilacz 40VA i miejscem na akumulator 12V o pojemności 17Ah – 18Ah
  • AWO-191 : Wyposażona w zasilacz 50VA i miejscem na akumulator 12V o pojemności 17Ah – 18Ah
Pulsar obudowa AWO
AWO Obudowa Pulsar

Obudowy zgodnie z normą, posiadają dodatkowe rozwiązania techniczne i konstrukcyjne dostosowane do wymogów GRADE 3. Dodatkowe podwójne styki sabotażowe, tamper zabezpieczający przed oderwaniem ze ściany czy front skręcany na śruby. Obudowy firmy Pulsar jak wszystkie dotychczasowe modele wykonane są z metalu.

Obudowy oraz pozostałe produkty firmy Pulsar dostępne są w sieci sprzedaży na terenie całej Polski. Lista dystrybutorów produktów PULSAR

Co do samej normy definicja GRADE 3 wygląda następująco (na podstawie tłumaczenia):

  • ryzyko średnie do wysokiego
  • zakłada się intruza dobrze zaznajomionego z systemami zabezpieczeń, który może być wyposażony w odpowiednie narzędzia

Dla profesjonalistów w Polsce przyzwyczajonych do klas bezpieczeństwa definiowanych przez TECHOM (m.in. klasy C czy S) oraz ustawowe wymogi znane jako klasy SA, nowe normy GRADE będą dość zagadkowe. Przypisanie ich do konkretnego odpowiednika (wiem bo sam próbowałem) nie jest zbyt proste. GRADE 3 to w założeniu klasa wysoka i dedykowana dla urządzeń (systemów) o wysokiej pewności. Problemem dla nas może być rozróżnienie czy jeszcze chodzi o klasę C czy już o najwyższą S. Przy czym część wymagań stawianych urządzeniom zdecydowanie przewyższa parametry urządzeń oferowanych dotychczas nawet w klasie S. Pozostaje nadzieja, że wkrótce większość produktów posiadać będzie jasno sprecyzowaną przynależność do konkretnej klasy, a nam klientom pozostaje śledzenie i studiowanie kolejnych wersji i tłumaczeń normy europejskiej.

P.S.

W tym miejscu zachęcam do komentowania Waszych doświadczeń i opinii związanych z nową normą EN 50131 i klasami GRADE. Doświadczeń z projektami, wymogami i realiami czyli ofertą producentów  dotyczących tego typu zapytań.

Z wyrazami szacunku i jak zwykle wszystkie bezpiecznego

QuickSave

Jeden komentarz

  1. Trafiłem na Wasz artykuł szukając właśnie odpowiedniej (spełniającej normę Grade 3), obudowy do sytemu alarmowego. Mimo, że znam firmę Pulsar od dawna, nie widziałem że mają w ofercie tego typu produkt. Dzięki za info.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *