Zewnętrzna dualna czujka ruchu OPTEX WXS-DAM – 180˚

Jeśli ktoś rozważa zabezpieczenie swojej posesji, musi brać pod uwagę wiele czynników, które wpływają na jakość i skuteczność takiego rozwiązania. System alarmowy montowany wewnątrz pomieszczeń jest środkiem najpewniejszym, ale niestety nie pozwala na wykrycie intruza, który mógł już wtargnąć na nasz teren. Obszar zewnętrzny można z powodzeniem chronić za pomocą alarmu, wymaga to jednak sporej wiedzy, doświadczenia i dobrej jakości urządzeń, które zostały stworzone do tego typu zadań.

Poniżej kilka słów na temat producenta i czujki, która może sprostać takiemu wyzwaniu.

OPTEX, lider w produkcji zewnętrznych czujek ruchu

OPTEX to japoński producent specjalizujący się w produkcji urządzeń detekcji wykorzystywanych w systemach alarmowych. W jego portfolio znajduje się szereg wewnętrznych oraz zewnętrznych czujek PIR, dualnych PIR + MW, barier podczerwieni oraz najbardziej zaawansowanych czujek laserowych LiDAR.

Czujka dualna WXS-DAM OPTEX, cechy

Czujka o której tutaj mowa, to jeden z najciekawszych i najbardziej uniwersalnych produktów dostępnych na naszym rynku. Model WXS-DAM z linii SHIELD, oferujący dualną detekcję PIR + MW.  

Czujka WXS na tle konkurencji wyróżnia się kilkoma bardzo istotnymi cechami mającymi wpływ na jakość i skuteczność detekcji oraz eliminację fałszywych alarmów.

 • Bardzo szeroka detekcja 180° – pełne pokrycie terenu w zakresie do 12 metrów w każdą ze stron (dające zasięg 24 metry). Odpowiada to dwóm czujkom stosowanym w klasycznych rozwiązaniach. Czujka posiada dwa niezależne wyjścia alarmowe z każdej ze stron detekcji dające pełną kontrolę oraz możliwość współpracy z elementami zewnętrznymi jak kamery PTZ czy oświetlenie.
 • Wykrywanie w pełnym wymiarze – czujka WXS-DAM posiada aż 4 detektory PIR oraz 2 MW. Największa elastyczność przy pełnej regulacji zarówno dla lewego jak i prawego obszaru z maksymalną eliminacją fałszywych alarmów i wpływu zakłóceń świetlnych.
 • Eliminacja fałszywych alarmów i odporność na zwierzęta – Linia WXS została zaprojektowana w celu ignorowania małych zwierząt jak pies, kot czy ptaki, ograniczając ilość ewentualnych fałszywych alarmów. Posiada także zaawansowany algorytm SMDA, który analizuje sygnały pod kątem zmian środowiskowych powodowanych przez wiatr czy oświetlenie.
 • Innowacyjny antymasking AM – zarówno wersja AM jak i DAM wyposażona jest w funkcję antymaskingu realizowaną za pomocą technologii IR. Stabilność działania funkcji AM oparta jest na samouczącym się algorytmie, który analizuje zmiany środowiskowe czy stopień zabrudzenia soczewki.
 • Uniwersalny montaż – programowana możliwość montażu czujnika na dwóch wysokościach. Montaż niski 0,8 – 1,2m oraz wysoki 2m z pełną regulacją pól detekcji niezależnie dla każdej ze stron.
 • Elastyczne pole detekcji – wbudowane dwie obrotowe przesłony pól detekcji w celu dokładnego ustawienia indywidualnych stref w chronionej przestrzeni. Dodatkowo na wyposażeniu czujki znajdują się specjalne płytki maskujące do precyzyjnego maskowania poszczególnych wiązek.
 • Prosty montaż – Blue Touch™ – innowacyjna konstrukcja umożliwia montaż bez śrub, a system Blue Touch w czytelny sposób wskazuje poszczególne elementy służące do ustawiania i regulacji czujnika.
 • Praca na zewnątrz – uniwersalna, wytrzymała obudowa o klasie ochrony IP55 ograniczająca wpływ wody oraz owadów, zapewniająca pracę do -20°C (dla wersji DAM) oraz -30˚C (dla wersja AM), przy wilgotności sięgającej 95% z dużym i czytelnym wskaźnikiem diodowym.

Zewnętrzna czujka ruchu WXS, wersje urządzenia

Linia czujek WXS jest dość uniwersalna, dostępna są różne wersje urządzenia:

 • PIR wyposażone antymasking: WXS-AM
 • PIR, mikrofalę oraz antymasking WXS-DAM
 • wersje radiowe tych czujek WXS-RAM oraz WXS-RDAM

Podsumowanie

Dzięki różnorodnemu wykonaniu oraz szeregiem cech i funkcji czujka może być stosowana w dowolnym systemie zarówno w budynkach prywatnych jak i zastosowaniach komercyjnych. Urządzenia firmy OPTEX są w pełni uniwersalne i mogą pracować w dowolnym systemie alarmowym czy automatyki budynkowej wszystkich producentów.

Wszystkie czujki OPTEX SHIELD posiadają aż 5-cio letnią gwarancję producenta oraz pełną instrukcję obsługi i montażu w j. polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *