Analiza linii papilarnych

Analiza odcisków palców, obok systemów rozpoznawania siatkówki oraz tęczówki oka, znajduje się w czołówce technik biometrycznych o bardzo wysokim poziomie ufności procesu uwierzytelniania. Duża popularność tej techniki jest wynikiem wysokiej statystycznej unikalności wzorców linii papilarnych w populacji.

Biometria, zastosowanie

Biometria wykorzystywana jest przede wszystkim jako kontrola dostępu do chronionych pomieszczeń lub autoryzacji użytkowników korzystających z określonych danych, programów czy urządzeń. Służy więc m.in. do uniemożliwiania nieautoryzowanych prób dostępu do komputerów osobistych, domowych central alarmowych, zamków drzwiowych itp. Drugą grupą stanowią systemy automatycznej identyfikacji daktyloskopijnej, które są wykorzystywane w aplikacjach wymiaru sprawiedliwości  i bezpieczeństwa publicznego.

Różnorodność typów skanerów biometrycznych oraz kompaktowe rozmiary umożliwiają ich łatwą integrację z niemal dowolnym urządzeniem czy przedmiotem codziennego użytku.  Większość z nas korzysta już z biometrycznie zabezpieczonego laptopa, pamięci USB (pendrive’a) czy zamków drzwiowych (w kontroli dostępu). Ale tak naprawdę zakres zastosowań tego typu rozwiązania jest znacznie szerszy.

Czytnik linii papilarnych F11 Roger

Znana w Polsce firma Roger posiada w swojej ofercie czytnik F11. Jest to urządzenie dedykowane do wykorzystania w systemach kontroli dostępu jako biometryczny punkt identyfikacji użytkowników. F11 umożliwia zarejestrowanie do 1500 użytkowników (wzorów linii papilarnych). Czytnik może komunikować się z kontrolerem dostępu za pośrednictwem interfejsu Wiegand lub działać autonomicznie.

Programowanie czytnika może zostać przeprowadzone bezpośrednio z poziomu oprogramowania PR Master lub za pomocy dedykowanego do tego celu programu za pośrednictwem interfejsu RS232/RS485 lub sieci Ethernet.

Do obsługi czytnika F11 w systemie RACS 4 konieczne jest zainstalowanie oprogramowania ZK Software dostępnego na płycie CD dołączonej do czytnika.

Czytnik linii papilarnych firmy Roger

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *