Czujka dymu przeznaczona do użytku domowego

Czujka dymu w wielu krajach (np. USA, Wielka Brytania) zamontowana w mieszkaniu lub domu jest obowiązkowe. Pomimo braku takiego obowiązku prawnego w naszym kraju, autonomiczne czujki dymu cieszą się coraz większą popularnością.

Koszt jednego czujnika nie jest duży — około 100 zł, a z całą pewnością może uratować nasze życie. Czujka powinna być montowana w takim miejscu, żeby dym mógł w łatwy sposób do niej dotrzeć. Ogólnie rzecz biorąc, czujki należy montować na środku pomieszczenia, na suficie. Odległość od miejsca, w którym mógłby wystąpić pożar to około 7-8 metrów.

Dobrze, gdy czujka dymu znajduje się w przestrzeni pomiędzy sypialnią a pomieszczeniem, w którym wystąpienie pożaru jest najbardziej prawdopodobne. Niezbyt blisko kuchni (gotowanie może powodować generowanie fałszywych alarmów). W budynkach wielopoziomowych stosuje się co najmniej jedną czujkę na każdej z kondygnacji oraz na klatce schodowej (górnej części schodów). Nie należy pomijać piwnicy i strychu (poddasza).

ADR-20N Polon Alfa

Jedną z najpopularniejszych autonomicznych czujek dymu jest ADR-20 N firmy Polon-Alfa. Urządzenie może pracować samodzielnie i/lub w sieci kilku czujek połączonych ze sobą (łącząc czujki równolegle, możemy uzyskać system, w którym jeden czujnik wykrywa zagrożenie — wszystkie alarmują). ADR-20N jest przewidziana do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których w normalnych warunkach nie występuje dym, kurz i skraplanie pary wodnej. Jest to czujka optyczna dymu typu rozproszeniowego. Działa na zasadzie pomiaru promieniowania podczerwonego, rozproszonego przez cząstki dymu (aerozolu) w komorze pomiarowej, niedostępnej dla światła zewnętrznego. Znajdujący się w komorze pomiarowej odbiornik promieniowania — fotodioda, nie odbiera promieniowania podczerwonego, emitowanego przez nadajnik — diodę elektroluminescencyjną, póki do komory nie wnikną cząstki dymu rozpraszające to promieniowanie kierując je na odbiornik. Po przekroczeniu określonej wartości progowej układ elektroniczny czujki włącza sygnalizację akustyczną i optyczną w czujce.

Autonomiczna czujka dymu: ADR 20N Polon Alfa
ADR-20N Polon Alfa

SCB10-INT FireAngel

Alternatywnym urządzeniem może być SCB10-INT FireAngel. Budowa oraz zasada działania jest podobna do omawianej powyżej czujki Polon-Alfa. Różni ją jeden bardzo ważny szczegół. SCB10 wykrywa również tlenek węgla, tzw. czad. Wbudowanie w jedno urządzenie dwóch osobnych czujników zwiększa poziom bezpieczeństwa chronionego obszaru.

SCB10 FireAngel Czujnik czadu i dymu
Czujnik 2w1 SCB10-INT FireAngel

Wszystkie czujniki bez względu na producenta wymagają okresowych testów i konserwacji (np. sprawdzać i wymieniać baterię, czyścić komorę).

Więcej informacji na temat systemu p. poż. w artykule: Czujka dymu. Dobór i sposób montażu, skuteczna ochrona przed pożarem.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *