Opis programu Partner GSM firmy ROPAM — jak zaprogramować moduł, żeby informował o alarmie

Oprogramowanie Partner GSM (1) służy do konfigurowania modułów GSM, tj.: NEO, MGSM 3.5, MGSM 4.0+, MGSM 4.0-GATE, MGSM 5.0, oraz dwóch najnowszych produktów z oferty ROPAM czyli:

  • BasicGSM,
  • MultiGSM
Oprogramowanie Ropam

Aplikacja PARTNER GSM współpracuje z komputerami klasy PC, na których zainstalowano system operacyjny Windows (w tym Windows VISTA i Windows 7). W celu połączenia modułu GSM z komputerem należy zaopatrzyć się w odpowiedni przewód: MGSM-USB lub MGSM-RS232 w zależności od posiadanego wejścia w komputerze. Producent zaleca stosowanie dedykowanych przewodów.

Instalacja programu nie powinna sprawić problemu. Do wyboru mamy dwie wersje oprogramowania:

  • v4.0 (obsługuje NEO, MGSM 3.5, MGSM 4.0+, MGSM 4.0-GATE, MGSM 5.0)
  • v4.1 (analogicznie do v4.0 plus dodatkowo BasiGSM i MultiGSM)

Po podłączeniu przewodem modułu GSM z komputerem oraz uruchomieniu aplikacji przystępujemy do programowania. Po wybraniu odpowiedniego portu COM (2) należy nacisnąć Otwarcie/zamknięcie portu COM (3) oraz odpowiedni przycisk na płycie modułu. Należy zwrócić uwagę na komunikat w lewym dolnym rogu aplikacji: jest komunikacja (4).

Aplikacja PARTNER GSM współpracuje z komputerami klasy PC na których zainstalowano system operacyjny Windows (w tym Windows VISTA i Windows 7)

Rozpoczynamy od wpisania nr telefonów, na które mają zostać wysłane powiadomienia (5). Mogą to być zarówno numery sieci komórkowych jak i telefony stacjonarne. Następnie należy zaznaczyć operatora zainstalowanej w module karty SIM (6).

Partner GSM - numery telefonów

W kolejnej zakładce Wejścia (7) wybieramy sposób połączenia z centralą alarmową np. NO (8), treść SMS np. alarm . Jeżeli posiadamy syntezer mody (np. VSR-1) w ostatniej rubryce wpisujemy nr komunikaty (np. 1).

Programowanie BasicGSM i MultiGSM ROPAM

Tabele poniżej (9) i (10) służą do ustawienia, z którego wejścia alarmowego mają zostać przesłane komunikaty i na które z podanych numerów telefonu (5) przekazane. W omawianym przykładzie w przypadku pobudzenia wejścia nr 1 zostanie wysłany SMS na pierwsze trzy numery telefonów, oraz zostanie wykonany telefon z nagranym komunikatem na numery telefonów z pozycji pierwszej i czwartej (5).

Ostatnim etapem jest Wysłanie informacji do modułu przycisk (11) oraz Wyjście z programu.

Poniżej screen przedstawiający prawidłowe ustawienie czujek dla czytelnika gogo do komentarza z 24 czerwca 2015 roku.

Partner GSM v.4.4 Ropam Electronic

11 komentarzy

    • No cóż, faktycznie sporo czasu upłynęło od opublikowania artykułu 🙁 Niestety nie mogę podać konkretnego terminu ukazania się kontynuacji 🙁

      Proszę napisać z jakim zagadnieniem ma Pan problem, może uda mi się znaleźć konkretne rozwiązanie.

  1. Wooow. Dzięki za szybką odpowiedź. Jeśli to jest możliwe to proszę opisać opcję -wyjścia- mam z tym problem . Po przyciśnięciu przycisku PR pojawia mi się komunikat brak obciążenia wyjścia O1,nie wiem co z tym zrobić a oprócz tego nie wiem dlaczego na O1 jest 5V a nie około 12 .

    • Prawidłowa wartość napięcia na wyjściu O1 powinna wynosić 12V DC. Jeżeli u Pana napięcie na wyjściu O1 wynosi 5V DC to jest to wartość nieprawidłowa. Komunikat o braku obciążenia wyjścia O1 może być związany z nieprawidłową wartością napięcia. Sugeruje skontaktować się z działem serwisu firmy Ropam, bądź ze sprzedawcą urządzenia.

  2. Dzięki. Już jest ok. Ale jeszcze jedna sprawa.
    Podłączyłem dwie czujki bingo jako 2eol do wejść I1,I2 w opcji online reagują odpowiednio natomiast po załączeniu czuwania w centrali nie aktywuje się syrena na ruch tylko na krańcówkę w czujce . Co może być powodem ?

    • Powyżej (na końcu artykułu) umieściłem scrn z programu Partner GSM z prawidłowym ustawieniem czujek. Mam nadzieję, że się przyda.

      Przypominam również, że w module Ropam stosujemy rezystory 1,1 kOhm, natomiast w czujniku wykorzystujemy wejścia: 12v +-, tamper oraz relay (nie wykorzystujemy styku eol).

      • Posiadam moduł Ropam GSM 5.0. Z powyższego artykułu wiem już jak zaprogramować moduł aby informował o alarmie, ale nie wiem jak zaprogramować moduł aby można było sterować centralą poprzez sms, chodzi mi o załączanie i wyłączanie poszczególnych stref. Proszę o pomoc.

        • Sterowanie centralą czyli załączanie/wyłączanie systemu realizujemy poprzez zaprogramowanie wyjść w module Ropam (np. O1, O2). Wyjścia programuje się w ten sposób, żeby działały w sposób monostabilny na okres około 2 sekund.
          Wyjścia te łączymy z wolnym wejściami w centrali alarmowej, które muszą być zaprogramowane jako linie załączające i wyłączające czuwanie.
          W centralach firmy Satel np. jedna linia jako załączająca czuwanie, druga wyłączająca czuwanie. W centralach DSC jest tylko jedna linia, którą programujemy jako linia klucz działająca monostabilnie (podanie impulsu zamienia stan centrali, w tym momencie wysłanie smsa będzie na zmianę włączać i wyłączać system). W centralach Satel możemy osobno programować wejście załączające system i osobne wyłączające system co jest lepszym rozwiązaniem bo unikamy omyłkowego załączenia/wyłączenia systemu.
          Treść SMS ustalamy dowolnie w oknie programu Partner GSM w zakładce WYJŚCIA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *