NR200 QM Bariera Atsumi, charakterystyka i sposób działania aktywnej bariery podczerwieni.

Bariera Atsumi ochrona terenu zewnętrznego NR200Bariera Atsumi NR200, to jeden z wielu elementów z oferty producenta zaawansowanych rozwiązań detekcji alarmowej. Bariera podczerwieni to wciąż jeden z najczęściej stosowanych i najpewniejszych środków ochrony rozległych terenów zewnętrznych. Bariery wyposażone są w szereg nowych i zaawansowanych rozwiązań, poprawiających jakość działania i eliminujących fałszywe alarmy, jak funkcja EDC w przypadku barier Atsumi.

 

Aktywna bariera podczerwieni składa się z dwóch elementów, sprzedawanych w komplecie czyli nadajnika TX (Transmiter) oraz odbiornika RX (Receiver). Nadajnik wysyła wiązkę podczerwieni PIR do odbiornika, która jest analizowana, a jej przerwanie lub naruszenie sygnalizowane jest jako jeden ze stanów alarmowych lub uszkodzeniowych.

W przypadku barier serii NR, które wyposażone są w 4 wiązki, sposób działania może zostać ustawiony w dwóch wariantach AND / OR. Bariery mogą pracować w trybie AND, aktywacja tylko w przypadku naruszenia 4 wiązek, lub OR naruszenie tylko dwóch wiązek – ochrona np. przed przeczołganiem.

W linii NR, dostępne są trzy bariery o zróżnicowanym zasięgu działania;

  • NR-60QM – maksymalny zasięg działania 60m.
  • NR-120QM – maksymalny zasięg działania 60m.
  • NR-200QM – maksymalny zasięg działania 60m.

NR200QM Bariera Atsumi ochrona terenu zewnętrznego

Charakterystyka działania.

Bariery NR, pracują w ośmiu różnych częstotliwościach. Funkcja ta pozwala na montaż kilku barier w pionie i ich współdziałanie bez efektu interferencji. W ten sposób, klika barier tworzy wysoki elektroniczny „płot”, zapewniając pełne pokrycie w chronionej strefie.

Atsumi detekcja barier NR200QM sposób działania

Bariery, mogą pracować także pojedynczo lub być instalowane tylko w jednej części terenu, chroniąc jedną lub dwie strony, np. strefę podejścia.

Bariery w zależności od potrzeb i charakterystyki terenu, instalowane są i pracują na różnych odległościach. Zmienna jest oczywiście wtedy charakterystyka i rozproszenie wiązki. Poniższy rysunek przedstawia sposób rozproszenia wiązki dla minimalnej 20m oraz maksymalnej odległości instalacji 200m

Bariera podczerwieni szerkość i rozproszenie wiązki Atsumi

Budowa i sposób podłączenia bariery Atsumi serii NR.

Detekcja opiera się na dwóch modułach optycznych, z których każdy emituje dwie wiązki podczerwone PIR, razem cztery. Bariera aktywna zawsze opiera się na detekcji pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem. Budowa samej bariery przypomina inne urządzenia detekcyjne jak czujki ruchu, które są z kolei urządzeniami pasywnymi – sam nadajnik. Podłączenie barier wymaga natomiast okablowania zarówno nadajnika – urządzenie główne zacisk linii, wejście COM. W odbiorniku podłączanie jest zasilania + i -. Zarówno w TX i RX podłączany jest przewód synchronizujący te dwa elementy.

Budowa bariery – wnętrze.

Budowa bariery podczerwieni ATSUMI

Sposób podłączenia bariery do centrali alarmowej.

Bariera Atsumi Podłaczenie do centrali alarmowej

Zarówno w przypadku podłączenia jednej jak i kilku barier schemat jest bardzo podobny. W przypadku barier Atsumi, należy pamiętać o podłączeniu sabotażu oraz dodatkowego zacisku EDC do linii 24-ro godzinnej centrali alarmowej.

EDC oraz dodatkowe funkcje barier Atsumi.

Obwód EDC jest układem powiadamiającym przez aktywacje przekaźnika EDS o ciężkich warunkach atmosferycznych (gęsta mgła, gęste opady śniegu itp.) mogących zakłócić prawidłową pracę bariery. Tryb pracy bariery w przypadku uruchomienia systemu EDC, został dokładnie opisany w instrukcji instalacji urządzenia. Ważną informacją jest konieczność podłączenia przekaźnika EDC do linii dozorowej centrali, sygnalizującej usterki.

Kolejną zaletą barier jest funkcja płynnej regulacji kontroli siły sygnału. Pozwala to na wybór odpowiedniej siły sygnału wiązki w zależności od odległości detekcji na jakiej pracują urządzenia. Funkcja powoduje zmniejszenie ryzyka odbicia wiązki od pobliskich przeszkód – ścian, oraz interferencji z innymi zestawami barier.

Ustawienie ułatwia celownik optyczny, osobny dla górnego i dolnego zestawu optycznego. Synchronizacja barier dodatkowo potwierdzania jest za pomocą diody wbudowanej w płytkę elektroniki, oraz odpowiednim sygnałem dźwiękowym.

Pomimo zastosowania wielu dodatkowych elementów wspomagających detekcję, bariery instalować należy z dala od obiektów mogących zakłócać ich pracę, jak drzewa, krzewy itp. Nie należy wystawiać barier na bezpośrednie oślepianie przez światło słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *