Konserwacja – system alarmowy

Ikona do wpisu: konserwacja systemu alarmowegoSystem alarmowy – podobnie jak np. nasz samochodów – wymaga corocznego przeglądu technicznego. Większość użytkowników szczególnie małych, domowych systemów nie zdaje sobie sprawy jak istotne znaczenie ma konserwacja systemu.

Do przeprowadzenia przeglądu polecamy skorzystać z profesjonalnej firmy. Instalator mając doświadczenie w tego typu usługach, szybko i sprawnie wykryje oraz ewentualnie usunie wszystkie usterki.

Poprawnie wykonany przegląd powinien składać się z kilku operacji, wśród których najbardziej istotne wypisałem poniżej.

1. Czujki ruchu, czujki magnetyczne.

Oprócz sprawdzenie czy dany czujnik w ogóle poprawnie reagują (np. na ruch) dobrą praktyką jest zajrzenie do jego wnętrza. Często zdarza się, że przez otwory montażowe w środku zagnieździły się owady. Oprócz wyczyszczenia wnętrza czujki, dobrze jest również zwrócić uwagę na soczewkę (sprawdzić czy nie została przez przypadek np. zamalowana podczas remontu).

W przypadku czujek bezprzewodowych należy sprawdzić stan baterii.

2. Zasilanie

Podczas konserwacji systemu należy sprawdzić układ ładowania akumulatora oraz kondycję samego akumulatora. Z mojego doświadczenia wynika, że akumulatory firmy Europower należy wymieć po około 5 latach pracy.

3. Moduł GSM, komunikator

Niezależnie od sposobu łączności (GSM, linia analogowa) należy sprawdzić czy komunikator jest w stanie w ogóle nawiązać połączenie. Dobra praktyką jest również sprawdzenie i ewentualne zweryfikowania zaprogramowanych nr telefonu. Często zdarza się, że w urządzeniu są wprowadzone nieaktualne od dłuższego czasu numery.

4. Sygnalizatory wewnętrzne i zewnętrzne

Podczas konserwacji systemu alarmowego nie można zapomnieć o sygnalizatorach. Oprócz sprawdzenia poprawności działania sygnalizacji optycznej i akustycznej, dobrą praktyką jest również zwrócenie uwagi na układ sabotażowy – szczególnie gdy nasze urządzenie jest zawieszone na niezbyt dużej wysokości.

Konserwacje systemu alarmowego warto wykonać przed dłuższym wyjazdem (np. w wakacje, ferie zimowe).

Jeżeli według Ciebie zapomniałem o jakimś istotnym szczególe bardzo proszę o zwrócenie uwagi w komentarzu do artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *